10 tipů ze světa pro zero waste domácnost (2019)

  • 14 července 2019
Stop waste

Líbí se vám nápad ve svém životě omezit přebytečné odpadky (zero waste) a snížit tak svůj dopad na životní prostředí? Nebaví vás stále kupovat věci na jedno použití? Žít tzv. zero waste je nyní velký trend, je už spousta způsobů, jak omezit velké množství odpadu, které každá domácnost produkuje a zároveň si vybavit domov krásnými, praktickými a příjemnými produkty, které se vám budou líbit. Možností, jak snížit odpad je spoustu. Pokud navíc chcete zkrášlit svoji domácnost produkty, které místo vyhození můžete používat nadále, mám pro vás seznam 10ti nejlepších produktů, které se mi osvědčily a které sníží počet vyhozených odpadků z vaší domácnosti.


Náhrada potravinových fólií

Již nemusíte kupovat plastové jednorázové fólie na potraviny či alobaly,  díky těmto voskovaným obalům můžete jídlo uložit v lednici, zabalit si sendvič nebo ovoce na cestu a nezanechat po sobě žádný odpad. Tyto krásné fólie vydrží za běžného používání až jeden rok. Výrobek je navíc přírodní, antibakteriální, skvěle přilne k povrchu a můžete si vybrat z různých stylů a barev, které se budou hodit do vaší domácnosti.


Mikrotenový, sáčkům odzvonilo

Přestože v supermarketech to ještě nepochopili, existuje již mnohem stylovější způsob, jak nakoupit ovoce, zeleninu a pečivo. Krásné sáčky můžete koupit v různých barvách a velikostech a pak je prostě a jednoduše jednou za čas vyprat. A narozdíl od plastových sáčků se těmhle jen tak ucho neutrhne. Tahle sada nabízí sáčky propustné na ovoce a zeleninu, ale i nepropustné na chléb a pečivo. 


Na nákup zero waste síťovku

To že jsou síťovky opět v kurzu, asi jen tak nikomu neuniklo. Pokud nechcete pokaždé kupovat nové tašky v supermarketu ať už plastové či papírové, síťovka je jednou z několika alternativ. Navíc se skvěle přizpůsobí velikosti vašeho nákupu a nemusíte se bát, že se vám jako papírová nebo plastová taška při větším nákupu utrhne. Skvělá varianta jak podpořit zero waste kulturu.


Večerní péče o pleť se může také obejít bez odpadu

Pro odlíčení nebo vyčištění pleti již není nutné používat jednorázové vatové tampony, které nelze recyklovat. Místo toho jsou tu pratelné bambusové tampony, které jsou šetrné k pleti a po použití je stačí vyprat. Tohle skvělé velké balení vám vystačí, ikdyž třeba chvíli nebudete mít čas prát. Navíc jsou příjemné a pleť nedráždí.


Neobejdete se v kuchyni bez papírových utěrek?

Tyto pratelné bambusové utěrky fungují úplně stejně jako papírové, ale jejich výhoda je, že se dají až 100x vyprat a znovu použít. Nemusíte tedy už používat papírové utěrky, které po jednom použití vyhodíte. Jedna role bambusových utěrek se rovná přibližně 65 rolím papírových, takže i těm méně matematicky zdatným už došlo, že tenhle ekologický výrobek se vám značně vyplatí i finančně. 


Letní koktejl by vám bez plastového brčka nechutnal? 

Ani tady není nutné se omezovat, stačí jen místo jednorázových plastových brček koupit tyhle krásné, znovupoužitelné bambusové brčka. Kromě toho, že nebudete zbytečně vyhazovat další plasty jsou navíc tyhle jako ozdoba rozhodně stylovější. Alternativ pro brčka samozřejmě můžete vyzkoušet víc a zjistit, která vám nejvíc vyhovuje.


Pro milovníky kávy a zero waste movementu

To že kávu sebou nemusíte kupovat do jednorázových kelímků pro vás jistě není novinka, ale pokud jste milovníci kávy a pijete ji často, vyberte si kelímek, který se vám bude opravdu líbit. Barev a velikostí je ohromné množství. Koukněte se třeba na Keepcup s příjemnou korkovou rukojetí. Spoustu kaváren navíc nabízí při použití vlastního kelímku na kávu malou slevu, tak snad se tenhle trend uchytí i ve vícero českých kavárnách!


Pečete rádi, ale na životní prostředí péct nechcete?

Při častém pečení máte dvě možnosti, buď budete po každém či každém druhém pečení vyhazovat špinavý či popálený jednorázový pečící papír a nebo strávíte pěknou chvilku drhnutím plechu. Ale co když tu je možnost třetí? Znovupoužitelná pečící fólie, kterou nejen že můžete znovu použít, můžete ji dát dokonce do myčky a ušetřit si tak spoustu práce. Tato pečící fólie vydrží teplotu až 260 ° C. A hlavně se vám také vyplatí dost finančně. Kupte si jednu nebo rovnou celou sadu. 


Pratelné zero waste houbičky na nádobí

I houbičky na nádobí můžou ozdobit kuchyň. Tyhle mají spoustu krásných vzorů, jsou vyrobené z recyklovaných materiálů a navíc ji nemusíte vyhazovat, ale stačí ji jednoduše vyprat a bude vonět jako nová! Než jsem si vybrala svůj oblíbený potisk na Etsy, tak mě nenapadlo, že houbička na nádobí může být součástí domácí dekorace. A ikdyž mytí nádobí nepatří mezi mé oblíbené činnosti, s touhle houbičku to je rozhodně lepší než s umělou houbičkou, kterou je po používání nutné vyhodit.

Vyrábí je paní z Oregonu, USA. Jméno obchodu: marleysmonsters ( Eco-friendly living essentials for a crunchy family. )

Možná Vás bude dále zajímat: